Psi Park

Inicjatywa #1 – pierwszy temat, który bierzemy na tapet!
Inicjatywa jest realizowana pod patronatem Fundacji Skrzydlaty Pies, która służy nam merytorycznym wsparciem. Temat Parku dla Psów regularnie pojawia się w przestrzeni Bukowna i ciągle nikt się tym tematem nie zajął na poważnie. Czas to zmienić!
Tym bardziej, że podczas niedawnej kampanii wyborczej dotyczącej Wyborów Samorządowych 2024, każdy jeden liczący się Komitet Wyborczy, a raczej Kandydaci, podchwycili różne pomysły Kasi związane ze zwierzętami, w tym budowę wybiegu/parku dla psów.
Dlatego jesteśmy pełni nadziei na to, że w końcu projekt ten ma

szansę realizacji!
Bardzo byśmy chcieli, aby to się w końcu udało!
Mamy nadzieję, że obecna Rada Miejska Bukowna będzie chętnie współpracować i działać ku chwale nas wszystkich i naszych zwierząt …

Mamy świadomość tego, że inicjatywa nie zostanie szybko zrealizowana, jeśli w ogóle zostanie. Na powodzenie tego projektu musi nałożyć się kilka istotnych elementów:

  • Niesłabnące zaangażowanie Mieszkańców Bukowna.
  • Wsparcie Władz Bukowna zwłaszcza w kontekście przeznaczenia terenu pod Park, finansowanie/współfinansowanie inicjatywy i administrowanie / współadministrowanie Parkiem.
  • Przywrócenie Budżetu Obywatelskiego, który w znaczący sposób mógłby pomóc w sfinansowaniu inicjatywy.
  • Pozyskanie sponsorów.

Sam Psi Park musi spełniać wiele wymagań, tak aby korzystanie z niego zarówno przez psy jak i przez ludzi było przede wszystkim BEZPIECZNE i niezakłócające komfortu życia mieszkańcom Bukowna.
Dlatego planując Psi Park należy w pierwszej kolejności skupić się na:

  • Lokalizacja Parku. Psi Park nie może znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań, aby nie zakłócać spokoju mieszkańców, aby przebywanie w Parku było komfortowe i przyjemne, a nie wywołujące stres.
  • Wielkość Parku – aranżacja Parku i jego funkcjonalność będzie zależna od obszaru jaki będzie zajmować. Wiadomo, że im większy obszar, tym więcej możliwości na aranżację parku. Co nie znaczy, że mniejszy Park musi być nudny i niefunkcjonalny.
  • Ogrodzenie. Aby Park był bezpieczny, to musi być solidne ogrodzony i podzielony na kilka stref, co będzie zależne od wielkości Parku. Ważna jest wysokość, rodzaj ogrodzenia oraz porządna podmurówka. Ogrodzenie powinno być wyposażone w kilka wejść/wyjść, aby można było opuszczać Park niekonfrontacyjnie. Najlepiej by było, aby wejścia/wyjścia były „podwójne”, co w jeszcze większym stopniu podniesie bezpieczeństwo wchodzenia do Parku, oraz opuszczanie go.
  • Oświetlenie. Aby Park spełniał swoją funkcję o różnych porach dnia i roku, to konieczne jest wyposażenie go w oświetlenie, które ułatwi przebywanie w Parku po zachodzie słońca.
  • Monitoring. Ze względu na to, że Psie Parki zazwyczaj usytuowane są w pewnej odległości od zabudowań, to tym bardziej warto zainwestować w monitoring, który pomoże uchronić Park przed aktami wandalizmu oraz pomoże w respektowaniu Regulaminu Parku przez osoby korzystające z niego.
  • Regulamin. Każdy Psi Park musi posiadać regulamin, który powinien być umieszczony przy każdym wejściu/wejściu do Parku. Treść regulaminu powinna być zredagowana zgodnie z obowiązującym prawem z uwzględnieniem indywidualnych cech Parku. Regulamin powinien być respektowany przez wszystkich użytkowników Parku.


    Jeśli już nam się uda stworzyć Psi Park, to kolejną bardzo ważną rzeczą będzie to, z jakich materiałów będzie zbudowany oraz odpowiednie jego wyposażenie. Tutaj jest ogrom możliwości!
    Jednak na chwilę obecną nie ma co się rozpisywać na temat tego, jak chcielibyśmy wyposażyć Psi Park, bo dopóki nie poznamy jego lokalizacji i wielkości, to nie ma to sensu.

    Najważniejsza kwestia, to taka, aby Park:
  • był podzielony na strefy do różnych aktywności psów
  • aby miał miejsca zacienione, najlepiej z drzewami oraz miejsca zadaszone na wypadek opadów deszczu.
  • miał kilka miejsc z dostępem do wody, jeśli nie będzie takiej możliwości, to każdy opiekun psa zobowiązany będzie przychodzić do Parku wyposażony w wodę dla psa ( m.in. tę kwestię będzie zawierać regulamin)
  • był wyposażony w odpowiednią liczbę koszy na śmieci i na psie odchody


14.04.2024
tekst będzie regularnie uzupełniany i aktualizowany
Akcja Bukowno i Fundacja Skrzydlaty Pies